top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıemel saglam

HMP TESTİ YAPTIRDIM

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları ile günlük hayatımdaki konforumu en üst seviyeye taşıdığımı söyleyebilirim. Sonu yok tabi ama bu his benim için çok yeterli.

Günlük enerjim iyi durumda, sabah saat kurmadan uyanabiliyorum, vücut kabartı ve döküntülerimin kaynağını eliminasyon ile buldum. Sürdürülebilir mutfak alışkanlıkları edindim. Alışveriş yaparken sürdürebileceğim bir seçici-uygulayıcı bir konuma geldim. Yemek tarifleri konusunda özgürlüğümü fark ettim ve yemek için içerik oluşturmak basit bir konu oldu benim için. Eğitimini aldığım Meditasyon ve Yoga Öğretmenliği programı sayesinde Mindfulness ve nefes pratikleriyle bedenimle kurduğum irtibat arttı. Stres ile baş etme hususunda iyi bir yolda ilerliyorum.

Fonksiyonel tıp sağlık koçluğu eğitimlerime başladığım ilk yüz yüze modülde değerli hocam Dr. Mehmet Mahir Atasoy fonksiyonel tıpta bir testin vücutta meme kanserine sebep olan östrojen yolağının aktif olup olmadığını tespit edebildiğinden bahsetti. Bu benim için müthiş bir bilgiydi. Ben elle meme muayene alışkanlığım sayesinde mememdeki kitleyi erken teşhis edebilmiştim. Oysaki bundan daha da erken bir tespit yöntemi varmış. Yani onca görüntüleme ve biyopsi yaptırmadan, kemoterapi, radyo terapi almadan, yaşam düzenimi sürdürmek için başkalarına ihtiyaç duyduğum bir süreç yaşamadan, biyopsi sonucunu aldığımda "ama çocuklarım daha çok küçük" diyerek yaşadığım şoku, daha yapmak istediklerim var dediğim ve daha neler neler....


Bu tarifsiz bir süreç. Tarif edebilir ve hatta kitabını yazabilirim:))) Neden olmasın..))) Bu ayrı bir konu olsun şimdilik.

İşte hocamın bahsettiği test, Hormon Metabolizma Paneli testi. Bu test yurt dışında yapılıyor. Umarım yakın bir zamanda ülkemde de yapılır ve çok daha ulaşılır bir test olur. Test geniş bir hormon tarama testi. Östrojenden progesterona, kortizona, kortizole melatonine, metilasyona ve hatta BPA ya kadar ölçen bir panel.

Aslında ben sahnede komedi oynarken perde arkasında neler döndüğünü anlatan bir test diyebilirim:)))


İşte bu testi yaptırdım ve sabıkalı östrojen yolağının aktif olduğunu öğrendim. Önce üzüldüm ama sonrasında bu yolağın düzelmesi için bir şey yapmadığım için bu yolağın eski yolak olduğuna karar verdim kendimce. Doktorum da aynısını söyledi. Eski beslenme ve yaşam şeklimde bu yolağa yataklık etmişti:)))

Şimdi ise durum farklıydı. Beslenme ve yaşam şeklim sayesinde metilasyonum iyi çalışıyordu. Bu ise vücut işletim sistemimin iyi olduğunu gösteriyordu. Şimdi ise yapmam gereken bu yolağı etkisiz hale getirecek takviyeleri düzenli kullanmam, nefes ve meditasyon pratiklerimin sıklığını artırmam, sağlıklı ilişkiler, sağlıklı beslenme ve uykuya yeterli zamanı ayırmaya devam etmem gerekiyor.

Böyle bir bilgiyi sizlerde bilin istedim..

Kontrol zamanı gelişmeleri sizinle tekrar paylaşırım.

Sevgilerimle


14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page