top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıemel saglam

Her Şey Harika

Güncelleme tarihi: 23 Mar 2021


2021 yılı başından beri hem onkoloji hem de fonksiyonel tıp kontrollerimi yaptırıyorum. Ultrason, mamografi, MR, kan tahlilleri, hormon tahlilleri derken tüm sonuçlarımla bugün değerli hocam Mehmet Hoca'ya gittim. 'Her şey yolunda görünüyor, aynen devam' dedi. Sayısı azalan takviyelerim ve reçetemle mutlu mutlu eve döndüm.

Bu kadar üstünde durmamın asıl sebebi kanser teşhisimin üzerinden 5 yıl geçmesi. Kanserde 3 yıl, 5 yıl ve 10 yıllık takipler yapılır. Normal koşullarda ilk üç yıl üç ayda bir, üç yıldan 5. yıla kadar da 6 ayda bir takip yapılır. 10 yıldan sonrası daha da güzel:))) 5. yılın bitimiyle takip sıklığı 1 yıla çıkar. Bilimsel literatüre göre nüksetme olasılığı azalıyormuş. Başlı başına mutluluk sebebi:))) Çünkü her kontrol zamanı bir gerilim yaşanır illaki. 5 yıl biterken saçlarımın da uzamış olmasını arzu ettiğim için saçlarımı da kendi hallerine bıraktım. Uzuyorlar:))))))

Bu 5 yılın içinde de zor günlerim oldu. Hem bedenen hem ruhen kendimi muhafaza etmekte zorlandığım zamanlardı. Böyle zamanlarda biraz kendimi salmıştım. Buna ihtiyaç duymuştum. Çokta güvenli kıyılardan uzaklaşmadan, demir almış ama çalkalanan vaziyette kendime iyi bakmaya çalıştım.

Neler oldu bu süreçte; açlık insülinim bayağı yükseldi, cilt kaşıntılarım arttı, yer yer pütürler oluştu, sivilcelerim artmaya başladı, uykuya dalmada biraz sıkıntılarım oldu. Yüzümde hafif egzama benzeri döküntü başladı. Periyodlarımda hem ani duygu durum değişikliği hem yeme isteği artışı hem de bağırsaklarımda rahatsız edici hareketlilik oluyordu.

Yazın Mehmet Hoca'ya gittiğimde periyodlarımla ilgili ufak bir destek denemesi ile konforum muazzam arttı. 'İnsülini düşürmelisin' dedi. Zaten ne yapmam gerektiğini çok iyi biliyordum. Bu süreçte sağlıklı beslenme ve hissetmeyi yeniden merkezime yerleştirdim. Sonuçlarda harika çıktı tabi ki.

Beslenmenin yanında Zeynep Aksoy'dan aldığım online Advayta Yoga derslerim çok harika devam ediyor, Müthiş şeyler öğreniyorum. Tüm öğrendiklerimi programlarımda kullanıyorum sizde deneyin sizde faydalanın istiyorum. Hiç zor olmadığını sizde göreceksiniz. Ne konuda pratik yaparsak o konuda iyi oluruz. Bu, tamamen pratik işi. Günlük yaşamımızda tekrar ettiğimiz sözler, düşünceler ve davranışlarla yaşamımızı şekillendiriyoruz.

Hepinizi kucak dolusu kucaklıyorum, Hadi kendinize bir 'aferin' deyin. Aynada kendinize gülümseyin.....

Sevgiler,


14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page