top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıemel saglam

BANDUMA (KASTAMONU LEZZETİ)

Daha önce bahsetmişimdir, benim evimde mutfağı dönüştürme yolum iki ileri bir geri yöntemidir😊.

Sevdiğimiz bir lezzeti ‘bir daha asla’ yemeyecekmiş gibi düşünmek kimseye iyi gelmez. İnsanız tabi, bir yere, yöreye gittiğimizde oranın özlediğimiz meşhur lezzetlerini yemek isteriz. Yiyebiliriz de... Biz bandumayı en son herhalde bir yıl önce memlekette yedik. Çoook zaman oldu.

Biz bedenimize ihtiyaç duyduğumuz gerçek besinleri düzenli verdiğimizde, iyi baktığımız bedenimizde bu kaçamaklarımızı en güzel şekilde, kendini koruyarak işler ve gerekenleri uzaklaştırır.

Genel olarak zararlı veya özel olarak bana zararlı olanı yerken de dibini görmeye gayret etmem. Tadında bırakınca kendimi daha iyi hissediyorum. Yemekle ilişkimi düzeltmek için çalışıyorum ve karşılığını da alıyorum.

Tadında bırakınca vicdan rahatsızlığı yaşamıyorum, pişman olmuyorum, bulunduğum anı ne kendime, ne çevreme çekilmez hale getirmiyorum.

Bu çoook harika bir duygu🙏🙏🙏

Bandumaya gelecek olursaaam, tabi ki pandemiden dolayı bir yere gidemiyorum ama @devrim.saglam.77 eşimin seyahat dönüşü Kastamonu’ya anneme @kocatepehusniye uğraması sayesinde banduma yufkası evimize geldiiiii🥰🥰🥰Bandumayı yaparken yufkacının kestiği yufka porsiyonunun yarısını kullanarak yediğim hamur miktarını yarıya indirmiş oluyorum.

Bu da benim hilem😂😂

az hamur, bol malzemos😜 birde geç saat yemiyorum ki işletim sistemimde her şey yolunda gitsin diye💃💃

Banduma için;

1 organik tavuk

Banduma yufkası

Bol ceviz

Tereyağı

Kaya tuzu

Tavuk düdüklüde pişer, bir miktar tavuk suyuna tereyağı ilave edilerek tuzu ayarlanır. Tavuk didilerek az tavuk suyu içinde ılık kalması sağlanır.

Ceviz dövülerek ezilir.

Tereyağlı tavuk suyuna yufka dilimi maşa ile daldırılarak yufka ıslatılır. Tabağa alınan yufkanın içine tavuk ve ceviz doldurularak kıvrılır ve afiyetle kararında bırakarak yenir😉😉😉🙃😍

Yaniii ya hep ya hiç yok.. tadında bırakmak var...

Sağlık olsun, afiyet olsun, şifa olsun...

13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page